29.04.2016 | Политика

Пропавшие миллиарды «Имексбанка»

Пропавшие миллиарды «Имексбанка»

Народный депутат группы «Партия «Возрождение» Леонид Климов занимает сотое место в рейтинге самых богатых украинцев по версии «Forbes»

Ім’я Клімова навіть закарбувалося на неофіційній карті міста. Квартал навпроти легендарного ринку «Привоз» називають «клімівським» на честь народного депутата, фірми якого вирішили звести тут багатоповерхівки на місці старих будівель. 

За даними ЗМІ, пов’язаним із Клімовим компаніям належить низка торговельно-офісних центрів в Одесі, мережа готелів «Чорне море» та стадіон і футбольний клуб «Чорноморець».

Як дізналися «Схеми», спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший», частина відомих в Одесі будівель з орбіти Клімова може перейти до нових власників, серед яких – «Сбербанк Росії». А отже, над деякими будівлями в серці Одеси може замайоріти російський триколор.

Падіння «Імексбанку»

Одним зі стовпів імперії Клімова був «Імексбанк», який станом на початок 2015 року був 22-м за розміром активів. Наприкінці січня 2015 року «Імексбанк» було визнано неплатоспроможним. Це стало для Одеси болючим ударом. Серед іншого, в банку застрягли гроші пенсіонерів та бюджетників. Час від часу у них виникали проблеми з поверненням власних зароблених коштів, доводилося вистоювати багатогодинні черги. Та перед банкрутством у банку трапилась низка цікавих подій.

У 2011-2014 роках близько 40 компаній взяли кредити в «Імексбанку» на десятки, а подекуди і сотні мільйонів гривень. Ці гроші вони повністю так і не повернули. «Схеми» з’ясували, що як мінімум частина фірм виводять на основного власника банку – народного депутата Клімова.

По-перше, багато з цих компаній були зареєстровані в будівлях, що входять до орбіти Клімова, – мережі бізнес-центрів «Шевченківський» та приміщенні «Нового привозу».

По-друге, 26 фірм, що брали кредити в «Імексбанку», станом на грудень 2014-го належали компанії «Чорноморець-капітал», якою на той час опосередковано співволодів сам Клімов. Та й зараз він залишається одним із бенефіціарів «Чорноморець-Капітал».

Фірми, що брали кредити в «Імексбанку», належали компанії «Чорноморець-капітал», якою опосередковано співволодів Леонід Клімов
Фірми, що брали кредити в «Імексбанку», належали компанії «Чорноморець-капітал», якою опосередковано співволодів Леонід Клімов

Ці численні фірми взяли чималі кредити в «Імексбанку» під заставу славнозвісного стадіону «Чорноморець». Стадіон є власністю одеського футбольного клубу «Чорноморець», президентом та співвласником якого є той же народний депутат Клімов.

За даними реєстру судових рішень, під заставу стадіону «Імексбанк» видав кредитів на сім мільярдів гривень. Загалом же тим чи іншим чином пов’язані компанії під різні застави нібито отримали ще більшу суму, кажуть у Фонді гарантування вкладів.

«Більше від 90% кредитного портфелю «Імексбанку» сформовано його акціонерами, юридичними особами. Вони були і позичальниками, і майновими поручителями по кредитах», – каже уповноважений Фонду гарантування вкладів на ліквідацію «Імексбанку» Сергій Гаджиєв.

Уповноважений Фонду гарантування вкладів на ліквідацію «Імексбанку» Сергій Гаджиєв: «Більше від 90% кредитного портфелю «Імексбанку» сформовано його акціонерами»
Уповноважений Фонду гарантування вкладів на ліквідацію «Імексбанку» Сергій Гаджиєв: «Більше від 90% кредитного портфелю «Імексбанку» сформовано його акціонерами»

Теоретично банк під керівництвом ліквідаторів може стягнути будівлю стадіону на свою користь. Однак із цим представники фонду гарантування вкладів поки не поспішають, адже тоді витрати за утримання стадіону ляжуть саме на них.

«Стадіон «Чорноморець» – це великий об’єкт, містоутворюючий для мешканців. І, відповідно, на його утримання потрібні величезні кошти. Тому, поки сьогодні у нас немає потенційного покупця на цей об’єкт, поки ми не здійснюємо стягнення і, відповідно, коштів на утримання, Фонд не має наміру їх витрачати», – зазначає Гаджиєв.

А от фірми, що позичали в банку гроші, – мов хвиля змила. Відповідно до реєстру юридичних осіб, значна частина фірм-позичальників після банкрутства «Імексбанку» були переписані на громадян Молдови. Деякі інші фірми, хоч і досі зареєстровані в бізнес-центрах з орбіти Клімова, за місцем реєстрації стороннім особам знайти непросто.

Яка доля чекає на стадіон «Чорноморець» – невідомо
Яка доля чекає на стадіон «Чорноморець» – невідомо

У «Чорноморці» не надто хочуть коментувати долю стадіону. Зокрема, при особистій зустрічі головний юрист клубу Федір Якимов відмовився від коментарів на камеру.

Стабілізаційні кредити

Однак і сам «Імексбанк» позичав кошти під заставу майна у Національного банку України. В 2009-2014 роках «Імексбанк» отримав два стабілізаційні кредити Нацбанку на більш як 3,5 мільярда гривень.

«Загалом вибірка за цим кредитом склала близько 3,4 мільярда гривень, з яких близько 400 мільйонів були погашені. У листопаді 2014 року «Імексбанк» отримав новий стабілізаційний кредит на суму 300 мільйонів гривень», – зазначає директор департаменту управління ризиками Національного банку України Ігор Буднік.

Заставою за цими кредитами Нацбанку лишилась елітна комерційна нерухомість у центрі та передмісті Одеси. Зі всіх об’єктів, які у майбутньому можуть перейти у власність Нацбанку, можна скласти окрему туристичну карту міста. Це висотна будівля колишнього головного офісу «Імексбанку», приміщення в бізнес-центрах «Шевченківський», частина будівлі «Нового привозу», нежитлові приміщення в кількох будинках у «клімівському кварталі», одеський ЦУМ, готель та паркінг на березі моря під Одесою, промислові споруди в Одесі та Чорноморську, а також тренувальна база футбольного клубу «Чорноморець» у Совіньйоні.

«Клімівський квартал» в Одесі
«Клімівський квартал» в Одесі

«Наприкінці минулого року НБУ звернувся до суду з метою стягнення заставленого майна. Наразі такий суд триває, і за всіма майновими поручителями наразі йде судовий процес у першій інстанції», – каже Буднік.

Нацбанк вже виграв один із судів першої інстанції і може стягнути 300 мільйонів гривень особисто з депутата Клімова. Чи вдасться державі, тобто Нацбанку, стягнути решту заставної одеської нерухомості – невідомо.

Триколор над «клімовським кварталом»

У 2011 році футбольний клуб «Чорноморець» взяв кредит у «Сбербанку Росії», але виплатити кошти повністю не зміг і заборгував фінансовій установі понад мільярд гривень. Під заставою кредиту опинилася частина «Нового привозу», деякі поверхи новобудов «клімовського кварталу», а також база «Чорноморця» в курортній зоні Одеси.

Суд першої інстанції у цій справі «Сбербанк Росії» вже виграв. Отже, банк із 100-відсотковим російським капіталом має шанс заволодіти комерційною нерухомістю в центрі Одеси.

Однак виявилося, що в цій ситуації бізнес-інтереси нардепа Клімова та пов’язаних із ним компаній можуть постраждати не повною мірою. Заставні будівлі, що можуть відійти кредиторам, серед яких НБУ та «Сбербанк Росії», здані в оренду на 10 років фірмам, які також опосередковано пов’язані з Леонідом Клімовим.

Частину приміщень бізнес-центрів «Шевченківський» було передано в оренду компанії «Шевченківський девелопмент». Її кінцевими власниками значаться юристи з фірми «Аршумент». Люди з такими паспортними даними раніше працювали в юридичному департаменті футбольного клубу «Чорноморець». А орендарем частини «Нового привоху», кількох будівель у «клімівському кварталі», одеського ЦУМу та складів біля аеропорту стала фірма «Бізнес ренталс». Її співвласник – Олександр Крижановський, зять Леоніда Клімова.

В довготермінову оренду ці будівлі могли надати не випадково. Відповідно до Цивільного кодексу, договір оренди продовжує діяти, навіть якщо змінюється власник майна. «Це означає, що орендар – ці пов’язані особи – можуть користуватися цим майном доти, доки цей договір оренди є чинним. Він укладений на 10 років, що є досить довгим і нетиповим для українських реалій. Це також означає, що коли це майно буде реалізовуватися, не знайдеться якогось покупця реального, бо ніхто не захоче купляти майно разом з орендарем на 10 років», – вказує юрист Богдан Боровик.

Юрист Богдан Боровик: «Коли майно буде реалізовуватися, не знайдеться реального покупця, бо ніхто не захоче купляти майно разом з орендарем на 10 років»
Юрист Богдан Боровик: «Коли майно буде реалізовуватися, не знайдеться реального покупця, бо ніхто не захоче купляти майно разом з орендарем на 10 років»

Відступлені активи

«Схеми» також виявили ще один шлях, яким із «Імексбанку» перед банкрутством виводили активи. За даними реєстру судових рішень, наприкінці 2014 року «Імексбанк» відступив права вимоги за понад 23 тисячами кредитів на загальну суму близько 300 мільйонів гривень фірмі «Фрегат». Невдовзі це право перейшло до компанії «Дасті». Право отримати близько 300 мільйонів гривень з позичальників банку фірма отримала за 28 мільйонів – тобто, за менш ніж 10%.

Компанії «Фрегат» та «Дасті» «Імексбанк» міг обрати не випадково. Як пізніше з’ясували співробітники Національної поліції, директором «Фрегата» виявився один із акціонерів «Імексбанку», а директором «Дасті» – колишній начальник управління по роботі з проблемною заборгованістю «Імексбанку». Угода виявилась досить вигідною для нових кредиторів. Лише за перші чотири місяці 2015 року «Дасті» отримала дохід від позичальників на 50,9 мільйона гривень.

Отже, на відміну від ошуканих вкладників, одеситів і держави, оточення народного депутата себе не обділило. Одеська нерухомість пов’язаних із Клімовим компаній захищена правом оренди. Принаймні – на найближчі роки. А наприкінці 2015-го дружина та діти депутата заснували в Австрії фірму, яка спеціалізується на гастрономії та нерухомості.

Ми хотіли запитати Клімова, чи в Австрії його родина будує бізнес так само, як в Одесі. Депутат пообіцяв відповісти пізніше – і більше до нас не повернувся. Упродовж тижня ми так і не змогли побачити його в парламенті.

www.radiosvoboda.org

Расследования